Ove godine navršava se 65 godina od prvog serijski proizvedenog PVC prozora u svijetu, onog TROCAL-ovog iz 1954 godine. U međuvremenu je udio PVC stolarije na prostorima EU u novogradnji i adaptacijama porastao na preko 50 %, pa je tržišni uspjeh neupitan.
Tek malo manje vremena traju rasprave o prihvatljivosti (više ne baš novog) materijala obzirom na, u prvom redu, brigu o okolišu. Pošto su takve rasprave (pre)često utemeljene na stereotipima, poluinformacijama i senzacionalizmu, pošto je osnovna premisa o nepopravljivoj šteti koju čovjek svojim aktivnostima svakodnevno nanosi prirodi krajnje točna i zabrinjavajuća, a katastrofični scenariji svaki dan postaju realniji, javnost nije teško, generalizacijama i odabirom pogrešnih meta, navesti na krive zaključke.
Tehnološki proboj
Strateško odlučivanje utemeljeno na LCA analizama pitanje je odgovornosti i igra značajnu ulogu u korporativnom identitetu inovativnih kompanija. Usporedbe na razini proizvodnje materijala i gospodarenja otpadom nisu dovoljne jer se tijekom faza upotrebe i recikliranja mogu pojaviti značajni utjecaji na okoliš ili koristi materijala. Stoga samo usporedba koja razmatra čitav životni ciklus materijala može pokazati potpunu sliku. LCA je moćan alat za analizu i optimizaciju proizvoda tijekom njegovog životnog ciklusa i učinkovit je u širokoj primjeni. Cilj u industriji je bolji proizvod. Metode su uspostavljene i standardizirane, a mogu se dodatno prilagoditi pojedinačnim situacijama; njihova prioritizacija može slijediti korporativnu strategiju, zakonodavstvo ili inovacijske ideje. Zvuči jednostavno i tako bi i trebalo biti, iako u nemilosrdnim tržišnim okolnostima često nije. Zapravo, ustrajati na vizionarskim, dugoročnim i odgovornim strategijama bez odgovarajuće legislativne podloge često je bilo poslovno gotovo suicidalno.
Profine Grupa, sa svojim brandovima Kömmerling, Trocal i KBE, gotovo prometejski se nosila s ovim izazovima. Tako je još 2003 godine na lokaciji Pirmasense pušteno u pogon postrojenje za proizvodnju aditiva (EvA) za prozorske profile koje je tada (a u velikoj mjeri i danas) predstavljalo srce jedinstvenog u branši pogona za proizvodnju inovativnog PVC-a po Greenline recepturi. Radi se o tehnologiji koja koristi isključivo ekološki prihvatljive cink-kalcij (Zn-Ca) stabilizatore u cijelom proizvodnom procesu. Tako su Trocal, Kömmerling i KBE u cijelosti prešli na proizvodnju za okoliš prihvatljivih profila u skladu s LCA principima i znatno prije preporuka Komisije za okoliš EU. To je, dakako, bio skup pothvat, ali se dugoročno isplatio: dobiveni su profili s još boljim mehaničkim i izolacijskim svojstvima, a kad su na snagu stupili ekološki znatno rigorozniji propisi, Trocal, Kömmerling i KBE su već bili usklađeni s njima (čak bili i ispred zakonodavstva) bez pritisaka kakve nosi prilagođavanje u zadnjem trenutku.
Recikliranje je u svjetlu težnji za održivim razvojem također postalo nezaobilaznim dijelom Profine-ove strategije, čak i prije nego što su propisani rokovi i postotci primjene recikliranog materijala u proizvodnji – aktivnosti Profine Grupe na ovom području opet prethode smjernicama i odredbama Komisije za okoliš EU. Čak i na lokalnoj razini, u Hrvatskoj, tvrtka Profine Croatia je još na prijelazu milenija provodila organizirani otkup proizvodnog otpada od svojih partnera – kupaca Trocal, Kömmerling i KBE profila i prosljeđivala ga dalje, u inozemstvo na recikliranje, što je u uvjetima nepostojanja bilo kakve spomena vrijedne zakonske regulative u tom smislu predstavljalo jedinstven i hvalevrijedan primjer brige za okoliš. Naime, suprotno općeprihvaćenoj percepciji, proizvodnja sofisticiranih proizvoda od recikliranog materijala nije ekonomski isplativija od standardne i nosi sa sobom cijeli niz izazova – od tehnoloških do tržišnih. Kako god, cijela ta priča teško da je u datim okolnostima mogla pokriti vlastite troškove, ali se, kao i većina vizionarskih nastojanja, dugoročno pokazala ispravnom. Profine je još jednom pokazao da je ovo igra samo za najbolje igrače.
Pobjednik: inteligentni dizajn
Kada je, prije nekoliko godina, predstavljen profineov System 76, u cijelom nizu tehnoloških inovacija koje je novi sustav donio neopravdano je pomalo nezapaženo prošla činjenica da se zapravo radi o revolucionarnoj promjeni pristupa: superiorne performanse u odnosu na ranije flagship sustave marki Trocal, Kömmerling i KBE postignute su sa smanjenom ugradbenom dubinom. Vjerojatno je teško naći bolji dokaz važnosti inteligentnog dizajna. U međuvremenu su 76-milimetarski sustavi zauzeli središnje mjesto u profineovoj ponudi i postali njen tržišno dominantan dio, pa se s pravom očekivalo da će najavljeni redizajnirani profili Trocal 88, Kömmerling 88 i KBE 88 predstavljati istinski premium segment, ne samo u ponudi tvrtke, nego i na tržištu općenito. Naime, njihovi 76-milimetarski prethodnici već su dotakli čarobnu vrijednost Uf od 1,0 W/(m2K) u standardnoj izvedbi (sklop okvir-krilo-letvica za ostakljenje + dva ojačanja) i novi sustav je trebao tu granicu prijeći. Ovdje se ne radi o pukoj igri simboličnim brojkama, postignuti koeficijent 0,95 W/(m2K) omogućio je izradu prozora za pasivnu gradnju bez ikakvih modifikacija i dodataka. A pošto je prozore pogrešno svoditi samo na njihovu energetsku funkciju, KBE, Kömmerling i Trocal razvili su fuzijske alu-PVC sustave, spoj elegantnog aluminijskog dizajna obloge u praktično neograničenom rasponu boja i završnih obrada s optimalnim izolacijskim vrijednostima modernih PVC profila: od jednostavnog AluClip sustava, preko profiliranih aluminijskih obloga koje preuzimaju i značajan dio statičke funkcije u AluClip Pro izvedbi, dodatnog aluminijskog AddOn okvira s još jednom razinom ostakljenja na već postojećem PVC prozoru, do AluClip Zero dizajna (sa svojim vlastitim podvarijantama) koji plijeni neponovljivom vanjskom elegancijom i toplinom materijala u interijeru.
Senzibiliziranje javnosti
U pogledu primjene na sektor ambalaže tržišni udio u odnosu na konkurentne materijale srednji je do mali. U prometnom sektoru (uključujući automobile, kamione, jahte i vlakove), PVC se uglavnom koristi u malim količinama za brojne primjene poput brtvi, cerada, nadzornih ploča, umjetne kože, blatobrana i presvlaka za sjedala. U nekim primjenama u prometnom sektoru, PVC je glavni materijal u usporedbi s konkurentima (plastizoli i umjetna koža, recimo), ali su ukupne mase male. Isto je u medicinskim aplikacijama gdje PVC igra važnu ulogu, ali uz male ukupne količine. Poljoprivredne primjene su u ovom kontekstu zanemarive.
Dakle, PVC o kakvom ovdje govorimo je dio rješenja, a ne dio problema, pod uvjetom da se posluje uz maksimalnu odgovornost i uz odgovarajuću zakonsku podlogu. Uostalom, da se vratimo na gore spomenute oceane, većina plastičnog otpada u njima sastoji se od jednokratnih pakiranja ili mreža za ribolov, koje su jednostavno odbačene, a ne pravilno odlagane. Međutim, svaki komad plastike koji držimo izvan naših oceana korak je u pravom smjeru i u tom je pogledu Profine sa svojim sastavnicama Kömmerling, KBE i Trocal još jednom pionir. Prva je tvrtka u industriji prozora koja je dobila certifikat „Zero Pellet Loss“ od strane ugledne „pro-K” asocijacije, a u sklopu globalnih napora PVC industrije da se plastika zadrži izvan oceana. Profine provodi brojne tehničke mjere i procesne promjene da bi se spriječili gubici i najmanjih količina granulata iz proizvodnih pogona u otpadne vode, a samim tim i u oceane. To se sveobuhvatno prati i dokumentira. U Profine-u se nadaju da će takve aktivnosti potaknuti i ostale prerađivače i proizvođače da se uključe u ove i slične inicijative.
Kamo dalje?
Profine Grupa, kao i svi ostali, radi u uvjetima globalnog tržišnog natjecanja, ali od samog nastanka nastoji da svoj izuzetno uspješan pohod iz proteklih desetljeća nastavi daljim tehnološkim i drugim pomacima, ne zaboravljajući pri tome dobrobit planeta na kojem živi i zajednice u kojoj djeluje. Koliko god to u nekim razdobljima bilo ekonomski teško podnijeti, na duže staze se svakako isplati.