Korištenje obnovljivih energetskih izvora, u civiliziranom se svijetu smatra ne samo ekološkom, nego i suštinskom potrebom. Mnoge su zemlje izradile i prihvatile ostvarenje takvih rješenja kao opću korist i gospodarski isplativo ulaganje, posebno nakon eksplozivnog razvoja novih energetskih tehnologija.
Malo povijesti
Početak istraživanja i razvoja obnovljivih izvora u Hrvatskoj pada sredinom 70-tih godina prošlog stoljeća da bi na razini Vlade bio izrađen Program istraživanja energetskih sirovina u koji su ušli sunčeva energija, geotoplinska energija i energija vjetra. Do sredine 80-tih godina osposobljeno je oko 40 znanstveno-istraživačkih kadrova iz Rijeke, Splita, Osijeka i Zagreba. Razrađene su metode projektiranja raznih uređaja i sustava za korištenje obnovljivih izvora na temelju kojih je izveden niz energetski učinkovitih građevina, objekata i postrojenja.
Sunčeva energija
Zemljopisni položaj Hrvatske osigurava povoljne mogućnosti uporabe sunčeve energije. Sunčeva energija koristi se u Hrvatskoj na tri temeljna načina: aktivnim i pasivnim sustavima te fotonaponskim ćelijama.
Sunčeva energija je obnovljiv i neograničen izvor energije od kojeg, izravno ili neizravno, potječe najveći dio drugih izvora energije na Zemlji. Sunčeva energija u užem smislu podrazumijeva količinu energije koja je prenesena Sunčevim zračenjem, a izražava se u J (Džul). Sunčeva se energija u izvornom obliku najčešće koristi za pretvorbu u toplinsku energiju za sustave pripreme potrošne tople vode i grijanja (u europskim zemljama uglavnom kao dodatni energent) te u sunčanim elektranama, dok se za pretvorbu u električnu energiju koriste fotonaponski sustavi.
Sunčevo zračenje je kratkovalno zračenje koje Zemlja dobiva od Sunca. Izražava se u W/m2, a ovisno o njegovom upadu na plohe na Zemlji može biti:
neposredno: zračenje Sunčevih zraka
difuzno zračenje neba: raspršeno zračenje cijelog neba zbog pojava u atmosferi
difuzno zračenje obzorja: dio difuznog zračenja koji zrači obzorje
okosunčevo difuzno (cirkumsolarno) zračenje: difuzno zračenje bliže okolice Sunčevog diska koji se vidi sa Zemlje
odbijeno zračenje: zračenje koje se odbija od okolice i pada na promatranu plohu.
Učinak Sunčevog zračenja iznosi oko 3,8 · 1026 W, od čega Zemlja dobiva 1,7 · 1017 W. Zemlja od Sunca godišnje dobiva oko 4 · 1024 J energije što je nekoliko tisuća puta više nego što iznosi ukupna godišnja potrošnja energije iz svih primarnih izvora. Prosječna jakost Sunčevog zračenja iznosi oko 1367 W/m2 (tzv. solarna konstanta).
Spektar Sunčevog zračenja obuhvaća radio-valove, mikrovalove, infracrveno zračenje, vidljivu svjetlost, ultraljubičasto zračenje, X-zrake i Y-zrake.
Najveći dio energije pri tome predstavlja infracrveno (IC) zračenje (valne duljine > 760 nm), vidljiva svjetlost (valne duljine 400 – 760 nm) te ultraljubičasto (UV) zračenje. U spektru je njihov udio sljedeći: 51% čini IC zračenje, 40% UV zračenje, a 9% vidljiva svjetlost.
Pasivna primjena Sunčeve energije znači izravno iskorištavanje dozračene Sunčeve topline odgovarajućom izvedbom građevina (smještajem u prostoru, primjenom odgovarajućih materijala, prikladnim rasporedom prostorija i ostakljenih ploha itd).
Pasivna primjena Sunčeve energije se osniva na primjeni tako izvedenih građevinskih elementa i materijala koji trebaju biti funkcionalno, a ne samo estetski, oblikovani i međusobno funkcionalno povezani. Geometrijski oblik, veličina i visina zgrade, toplinski kapacitet pojedinih zidova i prostorija, toplinska zaštita zgrade i, posebice, njezinih pojedinih dijelova, ostakljenost, zaštita od vjetra, kiše, vlage, ali i od Sunca ljeti, fizikalna svojstva korištenih građevinskih i materijala te kvaliteta građenja u energetskom smislu značajno utječu na udobnost boravka u takvim zgradama, ali i na njihovu ukupnu energetsku potrošnju cijele godine, uz ostale vidove potrošnje, uključujući grijanje zimi i hlađenje ljeti. U širem kontekstu, na pasivnu energetiku zgrade ne utječu samo arhitekt i izvođač radova, već i urbanistički plan gradnje u naselju, raspored i međusobna udaljenost pojedinih zgrada, smjerovi glavnih prometnica u naselju u odnosu na dominantni smjer vjetra, lokalne klimatsko-meteorološke značajke, blizina mora, konfiguracija okolnog tla, blizina i smjer najbližih onečišćavača okoliša (npr. zastarjele industrije) i dr.
Načela aktivne i pasivne izvedbe zgrade mogu se podijeliti u tri skupine:
- načela solarnog grijanja:
aktivna i pasivna pretvorba Sunčeve u toplinsku energiju
velik toplinski kapacitet zgrade
pohranjivanje i kasnija primjena pohranjene topline
distribucija pohranjene topline i njezino prikupljanje
sprječavanje nekontroliranih gubitaka konvekcijom, ventilacijom i zračenjem
solarna priprema PTV
- načela solarnog hlađenja:
izvođenje aktivne i pasivne zaštite od Sunčevog zračenja ljeti
smanjenje unutarnjih toplinskih dobitaka ljeti
izvođenje aktivnih i pasivnih (konstruktivnih) sustava za dobro provjetravanje i hlađenje
- načela korištenja dnevnog svjetla i hladne (štedljive) rasvjete noću
izvođenje zgrade tako da u svakoj prostoriji bude dovoljno dnevnog svijetla
izvođenje hladne energetski učinkovite noćne rasvjete
primjena FN modula za pokrivanje barem jednog dijela (primjerice oko 30%) dnevne (netoplinske) potrošnje električne energije.
Energetski i ekološki pristup u prostornom i urbanističkom planiranju, arhitektonskom projektiranju, poticanjem korištenja obnovljivih prirodnih izvora i energije, temeljni je uvjet zdravog i održivog razvoja u području građenja, podržan Zakonima o građenju i zaštiti okoliša.
Prema rezultatima prvog europskog natječaja za pasivnu sunčanu arhitekturu Komisije Europske zajednice iz 1980. Hrvatska je svojim većim dijelom smještena u optimalnom pojasu za korištenje sunčeve energije pasivnim načinom.
U Republici Hrvatskoj teži se izgradnji energetskih racionalnih i učinkovitih građevina. Građenje s visokovrijednom toplinskom zaštitom vanjskog omotača, prema europskim standardima, relevantan je preduvjet za korištenje sunčeve energije pasivnim načinom.
Energetska racionalnost i djelotvornost može se postići i etapnom izvedbom odgovarajućih elemenata vanjskog omotača i dodavanjem pasivnih sunčanih arhitektonskih elemenata poput staklenika, toplinsko-akumulacijskih zidova, zračnih skupljača, spremnika i drugo.
Na taj način može se uštedjeti do 80%, od ukupno potrebne energije za zagrijavanje prostora. Navedene značajke temelje se na znanstvenim istraživanjima, iskustvu projektiranja i izvedbe, kao i na iskustvima korisnika, koji su izuzetno zadovoljni razinom toplinske udobnosti i uštedom energije.
U petogodišnjem hrvatsko-američkom znanstveno-istraživačkom projektu “Energetska i ambijentalna rehabilitacija u stanovanju” na primjeru naselja Trnsko u Zagrebu (Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Lawrence Berkeley Laboratory), istražene su metode energetske i ekološke obnove “prve generacije” višestambenih zgrada i naselja iz 50-tih i 60-tih godina.
Ekstenzivnom simulacijom energetskog profila zgrade, kompjuterskim programom DOE-2 1D i verifikacijom rezultata kroz 3 simulirana zahvata u desetak arhitektonskih varijanti, dobivena su drastična smanjenja potrošnje energije.
Korištenjem sunčeve energije ovisno o tlocrtnom obliku i oblikovanju pročelja prema orijentaciji-osunčanju, postignute su daljnje znatne uštede energije.
Simulirano je više varijanti sunčanih pročelja koja se mogu etapno izvoditi, od najjednostavnije zamjene običnog ostakljenja toplinsko-izolirajućim do adaptacije vanjskog zida u toplinsko-akumulacijske i dodavanje staklenika.
Aktivni sunčani sustavi su toplinski sustavi, najčešće niskotemperaturni, za apsorpciju i akumulaciju energije Sunca, koja se u obliku toplinske energije pomoću radnog medija prenosi do korisnika. Ovo je najrasprostranjeniji oblik korištenja sunčeve energije i tehnološki i tehnički je za pojedine primjene razrađen do savršenstva današnjih tehnologija.
Početak razvoja SOLARNOG PROGRAMA u Hrvatskoj datira od 1979. godine, a u razdoblju od 1980. do 1985. postignuti su sljedeći rezultati:
– razvijen je vlastiti sunčani toplinski pretvornik
– razvijene su gama instalacije i postrojenja za obiteljske potrebe; sunčane toplinske termosifonske instalacije i instalacije s prisilnom cirkulacijom;
– razvijeni su kompjuterski programi za optimiranje sunčanih toplinskih postrojenja;
– uvedene su industrijske linije za proizvodnju sunčanih toplinskih pretvornika, spremnika i upravljačko regulacijske jedinice.
Do 1991. godine u Hrvatskoj je proizvedeno i ugrađeno preko 18.000 m2 pločastih sunčevih kolektora. Postoji i izvjestan broj zgrada na sunčano hlađenje prostora apsorpcijskim sustavom s amonijakom izrađenih po najnovijim tehnologijama, a velik broj sustava za niskotemperaturnu konverziju s ravnim sunčevim kolektorima izveden je u hotelima, bolnicama, kampovima i sličnim objektima uz hrvatsku obalu. Svi projekti, oprema i montaža djelo su hrvatskih djelatnika.
Pored navedenog, Hrvatska može ponuditi i izradu projekta heliotehničkog postrojenja za natapanje, jer postoji razrađen meteorološko-energijsko-hidropedološki model koji računa podatke o dozračenoj sunčevoj energiji, o količini potrebne vode, usklađuje rad crpke, protok vode i određuje površinu koju u određenim okolnostima postrojenje može zadovoljiti vodom.
Fotonaponske ćelije
Hrvatska je interes za proizvodnju fotonaponskih ćelija pokazala još prije 20-tak godina, čime je dala do znanja kako će se ozbiljno pozabaviti korištenjem Sunčeve energije.
Globalnim rastom cijena energenata koji više nisu trend već pravilo, a ujedno smanjenjem cijene proizvodnje solarnih ćelija solarnu energiju stavlja u prvi plan.
Solarne fotoćelije, koje pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju odavno se etiketira kao skupu investiciju. Međutim napretkom tehnologije i proizvodnog procesa cijene solarnih panela i ćelija padaju kako im se proizvodnja povećava u odnosu na sve skuplju proizvodnju prirodnog plina i nafte na svjetskom tržištu.
Fotonaponski paneli pretvaraju sunčano zračenje u prihvatljive oblike energije za svaki dom. Sunčeva svjetlost je besplatna i nema vlasnika. Samim tim nitko ne drži monopol na tu istu energiju i ne određuje cijenu.
U siječnju 1989. u Splitu je izgrađena tvornica godišnjeg kapaciteta većeg od 1 MW, koja se zvala “KONČAR SOLAR” a sada je riječ o tvrtki “SOLARNE ĆELIJE d.d.” i proizvodi fotonaponske module u veličinama od 1,15 do 14 W po izuzetno prihvatljivim cijenama, a proizvode izvoze u 22 zemlje diljem svijeta.
Moduli se proizvode u obliku pločica u tehnologiji tankog filma s dugim vijekom trajanja. Na proizvode se daje 6 godina garancije na rad. Kako bi osigurali što kvalitetniju zaštitu solarnih ćelija i solarnih modula jedinstvenim proizvodnim procesom, zaštićuju silikonski sloj s dodatnim staklenim slojem; stvarajući “sendvič” enkapsulaciju.
Solarni modul je uokviren polikarbonatnom ekstruzijom koja hermetički zatvara i štiti stakleni rub.
Stručnjaci “Solarnih ćelija” rješavaju dakle probleme energije na način korištenja najnaprednije tehnologije te zahvaljujući vlastitom razvoju prate najnovija dostignuća na ovom području.
U tijeku je izgradnja nove tvornice koja bi trebala biti završena do prosinca 2009. U njoj će egzistirati dvije proizvodne linije, tako da će proizvoditi module od amorfnog silicija i polikristalične module.
SOLARIS d.o.o. je tvrtka čija je osnovna djelatnost proizvodnja i prodaja fotonaponskih modula i opreme. Od 1999. godine tvrtka konstantno prati tehnološke inovacije i proširuje proizvodnju a rezultat su najsuvremeniji i najefikasniji fotonaponski moduli na tržištu. Tvrtka je smještena u Novigradu (Istra), zapošljava 140 djelatnika prosječne starosti 28g. Godišnja proizvodnja je 50 MW u fotonaponskim modulima.
Solaris d.o.o. prati ekološke trendove u svijetu i proizvodnjom fotonaponskih modula i korištenjem ekološki prihvatljive tehnologije, doprinosi očuvanju energije i prirode.
SOLVIS d.o.o. je mlada tvrtka osnovana 2007. godine u Dubrovniku. Osnivači su uspješni poslovni ljudi koji žele uložiti vrijeme i sredstva u tehnologiju koja pomaže očuvati naš okoliš i ostvariti poslovni uspjeh za sebe, zaposlenike tvrtke i društvo. U listopadu prošle, 2008. godine završili su izgradnju tvorničke hale u industrijskoj zoni Brezje u Varaždinu.
Sve sirovine iz kojih proizvode module su pažljivo odabrane i tvore skladnu cjelinu. Njihovi dobavljači su vodeći proizvođači opreme za fotonaponsku industriju što im uz kontrolu i osiguranje kvalitete proizvodnje omogućuje davanje petogodišnjeg jamstva na proizvode. Također jamče da će modul i nakon 25 godina moći proizvoditi minimalno 80% izlazne nazivne snage. Certificiranje prema normi IEC 61215 je u postupku.