Nastavljajući priču o energetskoj učinkovitosti, u ovom broju časopisa ćemo se osvrnuti na konkretna rješenja i materijale s kojima je moguće postići energetski učinkovitija konstrukcijska rješenja pojedinih dijelova zgrade.
Na početku još jednom valja podsjetiti da POBOLJŠANJE EFIKASNOSTI UPORABE ENERGIJE NE ZNAČI NJENU ŠTEDNJU, VEĆ, UZ KORIŠTENJE ENERGETSKI EFIKASNIJIH KONSTRUKCIJA, REZULTIRA NJENOM SMANJENOM POTROŠNJOM ZA ISTU RAZINU UGODE, što u konačnici donosi i proporcionalne materijalne uštede.
Istovremeno, kako je drvo oko tri puta bolji izolacijski materijal od cigle, gradnja drvom znači da će konstrukcije biti značajno tanje u usporedbi sa standardnom gradnjom. Imamo li u vidu da naš zakon definira bruto, a ne neto površinu objekta u odnosu na građevinsku parcelu, ukupna debljina zida nam je vrlo bitna, jer o njoj ovisi kvadratura neto stambene površine koju ćemo koristiti.
Općenito možemo reći da je za svaki miliWat manji koeficijent toplinske vodljivosti konstrukcija tanja za 1 cm. Dakle razlika u debljini konstrukcije između izolacijskog materijala s toplinskom vodljivošću od 0,040 W/mK i Isover PREMIUM vune s toplinskom vodljivošću od 0,032 W/mK je 8 cm. Za postići U-vrijednost krovišta od 0,15 W/m2K trebamo ukupnu debljinu Isover PREMIUM vune od 26 cm. Koristeći izolacijske materijale nove generacije, moguće je izvesti energetski efikasnije konstrukcije, ne umanjujući pritom željenu razinu komfora.
SAINT-GOBAIN
građevinski proizvodi Hrvatska d.o.o.
Ivica Dijanić, dipl.ing.