Jedini hrvatski proizvođač prozora za pasivne zgrade. Dokazano certifikatom Passivhaus Instituta.
Vodeći hrvatski proizvođač prozora i vrata Troha-Dil i u kriznim vremenima ne posustaje. Upravo ovih dana je dobivena uporabna dozvola za novu suvremenu tvornicu u kojoj će se proizvoditi prozori od drvo-aluminija s dodatnim termičkim izolacijama, namjenjenim gradnji pasivnih zgrada.
Ukupna površina nove tvornice je 5500 m2 hala te 10.000 m2 manipulativnih površina, a locirana je u industriskoj zoni općine Severin pokraj Bjelovara. Uz postojeću tvornicu u Bjelovaru Troha-Dil ima 10700 m2 proizvodnih pogona i 15000 m2 manipulativnih površina na ukupno 65000 m2 industrijskog zemljišta. Posebnost ovog projekta je u novim proizvodima, drvo-aluminijskim prozorima razvijenim u Troha-Dilu, za koje su podnesene dvije patentne prijave europskom patentnom zavodu.
Provedena ispitivanja u Passivhaus Institutu pokazuju da su ovi prozori u samom svjetskom vrhu. Naime postoji samo pet proizvođača u svijetu koji imaju prozor s termičkom vrijednosču okvira od Uf=0.7 W/m2K. Proizvodi Troha-Dila su oduševili mnoge poznavaoce europskih kretanja u suvremenom građevinarstvu prilikom predstavljanja na ovogodišnjem sajmu prozora u njemačkom Nürnbergu.
Bitna je činjenica da su novi proizvodi razvijeni u Troha-Dilu te da su plod domaće pameti. Projektirani su po svim važećim europskim normama i prema strogim kriterijima Passivhaus Instituta. Sadašnji trendovi u proizvodnji ovakvih prozora išli su uglavnom prema poboljšanju izolacijskih svojstava prozora kroz poboljšanje stakala. Međutim u Troha-Dilu su uz to veliku pažnju posvetili dodatnoj stabilnosti i izolaciji prozorskog okvira i krila, postignutoj s inovativnim spojnicama drveta i aluminija, kao i dizajnu cijelog proizvoda.
Ekološki prihvatljivi prozori trend su u Europi, a hrvatska tvrtka Troha-Dil je jedna od malobrojnih tvrtki u svijetu koja ih proizvodi po vlastitom patentu.
U strukturi cijena gradnje pasivnih kuća u odnosu na klasične kuće dodatne troškove stvaraju nešto skuplja izolacija i prozori. Dokazano je da se veći troškovi gradnje pasivne kuće višestruko isplate uštedom energije u periodu njenog korištenja. Dodamo li tome ugodu stanovanja u takvim građevinama i očuvanje okoliša, svi su aduti na strani pasivne kuće.
Obzirom na to da imamo hrvatski proizvod u ovom sektoru, koji je cijenom prihvatljiviji, za očekivati je da će gradnja pasivnih i niskoenergetskih kuća u Hrvatskoj s Troha-Dil prozorima dobiti jedan značajni poticaj.