U nekoliko bih sljedećih brojeva časopisa Korak rado posvetio par članaka o uređivanju javnog urbanog prostora visoke kakvoće onim ljudima, koji se u svojim nastojanjima za opću jednakost i priznanje često znaju naći u podređenom položaju. Današnji svijet je prostor sviju nas pa zato kao društvo imamo mogućnost i odgovornost, da se u njega djelatno uključujemo i u njemu dopunjujemo. Takav cjeloviti pristup je izazov za one koji ga planiraju i oblikuju, za radnike, poduzetnike, investitore i političare.
Kod objekata starijega datuma koji su u javnoj uporabi trebalo bi uklanjati arhitekturne i komunikacijske prepreke, a na javnim površinama (stubama, pločnicima…) odmicati fizičke smetnje. Slovenija je u tu svrhu prihvatila različite zakone. Operativno je za projektante odlučujući prije svega Pravilnik o zahtjevima za osiguranje nesmetanog pristupa, ulaska i uporabe objekata u javnoj uporabi te zgrada sa više stanova. On se u nekim točkama oslanja na europske standarde i propise, a u iste svrhe Republika Slovenija priprema i vlastiti jedinstveni standard.
Unatoč tome, zakonodavni okviri ne mogu obuhvatiti sve pojedine skupine ljudi. Međutim, nepopotpuno zakonodavstvo ne pomaže niti onima koji planiraju, a niti korisnicima, tako da ni dopune ovih propisa neće dovesti do početka jedne šire rasprave u drušrvu o ovom pitanju.
Mitja Pekeč, dipl. ing. arh.
Izvori:
Vodič o pravima i pogodnostima za slijepe i slabovidne osobe, koja proizlaze iz slovenskog zakonodavstva, Savez društava slijepih i slabovidnih Slovenije, Groharjeva 2, 1000 Ljubljana, prosinac 2005.
Strategija »Dostupna Slovenija«, Ministarstvo za rad, obitelj i socijalna pitanja, Kotnikova 5, 1000 Ljubljana, srpanj 2005.
Pravilnik o zahtjevima za osiguranje nesmetanog pristupa, ulaska i uporabe objekata u javnoj uporabi te zgrada sa više stanova (Službeni list, br. 97, 10. listopada 2003.)
Arhiv autora
Fotografije: arhiv autora