Naručitelj je kod Građevinskog instituta ZRMK naručio pregled već položene podne keramičke obloge i stručnu ocjenu kakvoće izvedbe keramičkog poda u svom poslovnom objektu.
Naručitelj ima primjedbe na kakvoću izvedbe keramičkog poda (pomaci između keramičkih pločica) na ulaznom dijelu prizemlja pa nas je zamolio da – nakon pregleda zapisnika ZAG, gdje su navedene njegove tvrdnje, kao i na temelju drugih podataka, dobivenih prilikom pregleda i iz izjava stranaka na samom kraju radova – predložimo mišljenje vještaka odnosno utvrdimo kakvoću obavljenih radova, korištenog materijala i opreme te uzrok nastajanja pomaka na podnoj keramičkoj oblozi.
Da bismo službeno odgovorili na pitanja koja nam je postavio naručitelj, obavili smo pregled. Pritom nam je na uvid bila predana i tehnička dokumentacija za izvedbu građevinsko – obrtničkih radova.
PODACI O PREDMETU STRUČNE OCJENE
Sam objekt možemo po svrsi i namjeni uporabe ubrojiti u poslovno – prodajni višenamjenski objekt. Što se tiče funkcije, konstrukcijske zamisli, ekonomike izvedbe i uporabe odnosno iskorištavanja, bio je projektiran i izgrađen tako, kako je i propisano za gradnju objekata za višenamjensku djelatnost (do P+P+2).
Radi se o građevinskom objektu sa većim prostorima i rasponima. Obilježavaju ga montažna industrijska gradnja, završna obrada visoke kakvoće i opremljenost, visina svjetla u prostoru od 3,5 do 4 metra te brutto zidana površina od tisuću kvadratnih metara.
Između pregleda dijela tog objekta i utvrđivanja kakvoće obavljenih keramičkih radova u prizemlju, zgrada je bila još dograđivana, ali do nepotpune završne građevinske faze. Objekt se još nije koristio.
Projektni zahtjevi i stručna uputstva za izvedbu građevinsko – obrtničkih radova bili su predani izvođaču keramičkih radova u okviru predložene tehničke dokumentacije.
Naručitelj je za pod predvidio keramičke pločice na cementnom estrihu. Prema njegovoj izjavi, bilo je predviđeno polaganje keramike sa fugama širine 2,5 milimetra.
IZVEDBA PODNE KERAMIČKE OBLOGE
Pravokutne keramičke prešane podne neglazirane pločice veličine 30 x 30 centimetara bile su položene pravokutno ili dijagonalno. Estrih, koji je bio odgovarajuće debljine, armirali su mrežom.
Površina ulaznog dijela prizemlja obložena je keramičkim prešanim podnim neglaziranim pločicama talijanskog proizvođača Ceramiche Marazzi (određene prema ISO 13006, skupina BI, dodatak G).
Keramičke pločice Serizzo bile su položene pravokutno i dijagonalno sa neuklonjenim dodirnim spojevima. Spojevi (fuge) između pločica široki su manje od 3 milimetra. Pločice na rubovima nisu bile zaobljene, tako da su se fuge posve zapunile. U spojeve (fuge) je bila nanesena masa za fugiranje Ultracolor br. 10 (cementno sive boje) talijanskog proizvođača Mapei, sa pigmentom za dobivanje boje. Izbor boje kod mase za fugiranje bio je prikladan.
Keramičke pločice su se polagale u ljepilo Adesileks tvrtke Mapei (za lijepljenje pločica). Prema izjavi naručitelja, podloga (estrih) je ranije bila ispravno obrađena, tako da je površina ulaznog unutarnjeg dijela bila posve ravna, bez izbočina koje bi loše djelovale kod izvedbe keramičkih radova. Dilatacijske fuge su bile ugrađene u razmacima od 6 metara, uz debljinu od 1 centimetar.
Podne keramičke obloge su se polagale u siječnju. Radovi su se obavljali pod unutarnjom rasvjetom, odnosno – na umjetnoj svjetlosti.
MIŠLJENJE O IZVEDBI PODNE KERAMIČKE OBLOGE
Bili su dogovoreni minimalni visinski pomaci između pločica, prosječno od 0,6 do 0,7 milimetara, a najviše 1,2 milimetra. Ako ne uzmemo u obzir minimalno odstupanje visinskih pomaka između keramičkih pločica, one su u opisanom dijelu objekta bile dobro položene, jer pod udarcima tvrdim predmetom nisu odzvanjale i jer su bile ugrađene sa glavnim i sporednim spojevima (fugama).
Prema ISO 13006, kod polaganja keramičkih prešanih podnih neglaziranih pločica veličine 30 x 30 centimetra, trebaju se iz estetskih i dilatacijskih razloga izvoditi spojevi (fuge) veličine od 2 do 5 milimetara. U ulaznom dijelu poslovnog objekta bili su izvedeni spojevi odnosno spojnice veličine ispod 5 milimetara.
Izvođač je kao završni pod ugradio keramičke prešane podne neglazirane pločice talijanskog proizvođača Ceramiche Marazzi (određene prema ISO 13006, skupina BI, dodatak G). Po standardu ISO 13006 opisane pločice pripadaju skupini BI, dodatak G: E < 0,5 posto, dok standard dopušta izbočenost na četvrtom uglu do 0,5 posto, kada se mjeri po dijagonali pločice, što je u našem slučaju iznosilo 2,12 milimetara. Jednako tako, dopušta se odstupanje debljine keramičkih pločica do 5 posto, odnosno u ovom slučaju 0,45 milimetara. Ova dva elementa u osnovi već i sami po sebi određuju toleranciju za ravninu površine završnog poda.
Nabavljene i ugrađene keramičke pločice mogu odstupati pri kalibraciji – s obzirom na pravilnost mjera (dužina, širina i debljina), pravilnost oblika (ravnina rubova i pravokutnost) te s obzirom na ravninu površine (središnja zakrivljenost, zakrivljenost ruba i svinutost) – do zahtjeva standarda SIST ISO 13006/1998, dodatak H. Nabavljene pločice, koje su bile ugrađene u ulaznom dijelu prizemlja, odgovarale su spomenutom standardu i kod odstupanja u mjerama, i u pravilnosti oblika i prema izgledu vidljive površine. Na njima nije bilo utvrđenih nedostataka koji bi mogli utjecati na duže vrijeme polaganja zbog potrebe izdvajanja pločica sa mogućim nedostacima.
Što se tiče ravnine ugrađivanja keramičkih pločica, britanski propis BS 5385 (3. dio, 1989.) odobrava da se mogu dopustiti pomaci među položenim keramičkim pločicama od 1 milimetar, i to kod širine fuga ispod 6 milimetara.
U okviru gore navedenoga, veličina odstupajućih visinskih pomaka među keramičkim pločicama – gdje je pomak između pločica prosječno iznosio od 0,6 do 0,7 milimetara – nije bila pretjerana. Na nekim, odnosno – na više mjesta gdje je pomak bio veći od 1 milimetra, izvođač je još tijekom rada sam uklanjao nedostatke. No, upravo tim uklanjanjem pomaka između keramičkih pločica, što nije bilo stručno izvedeno, samo je pogoršao završni izgled obloge. Kod očišćenog i osvijetljenog dovršenog poda, ovi će se minimalni pomaci među keramičkim pločicama – uspješno sakriti.
Janez Durini, sudski vještak