Chromos tekućina za kitanje

Priprema parketa za lakiranje uključuje brušenje u nekoliko faza i kitanje reški (fuga) između parketnih daščica. Radi se o iznimno važnim radnjama jer predstavljaju temelj za kvalitetnije završen posao. Brušenjem parketa izravnava se i zaglađuje parketna površina. Pri tome valja voditi računa o smjeru brušenja. Ako se radi o novo položenim parketima s brušenjem treba započeti tek tada kada se parket stabilizira i kad su svi ostali završni radovi u prostoru već okončani. Pri tome treba paziti i na mikroklimatske uvjete. Optimalni uvjeti su uz temperaturu prostora od 15-20°C i relativnu vlažnost zraka od 50-60%. Klimatski uvjeti između izvođenja pojedinih faza posla moraju biti takvi da ne izazivaju rad drva i nakon polaganja. O brušenju u velikoj mjeri ovisi konačan izgled položenog parketa, pa je to stoga vrlo značajan dio obrade parketa. Loše izbrušena površina poda ne može se sakriti lakiranjem. Treba obratiti pozornost na tračni stroj kojim se brusi (mora biti ugođen) i na brusni papir koji se koristi (mora biti oštar i nekorišten). Korištenje istrošenog brusnog papira može rezultirati spaljenim drvom i tragovima brušenja. Prije početka brušenja parket treba očistiti od nečistoća. Sam postupak brušenja odvija se u nekoliko stupnjeva koji razlikuju finoću upotrebljenog brusnog papira. U pravilu se parketi bruse s tri granulacije brusnih papira, pa tako razlikujemo grubo brušenje, međubrušenje i fino brušenje.

Grubo brušenje je prvi stupanj kojim se izravnavaju najveće nepravilnosti. U toj fazi koriste se brusni papiri br.36-40. U pravilu se brusi dva puta križno po dijagonali prostorije. Međubrušenje se također izvodi dva puta (u pravilu) brusnim papirima br.60-80 s time da zadnje brušenje treba biti u smjeru drvnih vlakana (ako je parket složen uzdužno) ili prema izvoru svjetla (prozoru). Nakon izvedenog međubrušenja izvodi se kitanje fuga smjesom spravljenom s finom drvnom prašinom. Nakon toga slijedi završno fino brušenje. Pri tome također treba strogo voditi računa o smjeru brušenja. Koriste se brusni papiri br.100-120, a brusi se križno dva puta. Tako obrušeni parket jednolično (ujednačeno) će reflektirati svjetlo što bitno utječe na konačni izgled lakirane površine. Obrušenu površinu treba temeljito otprašiti usisavačem za prašinu.

Opisani postupak zadovoljava ukoliko se za lakiranje koriste klasični dvokomponentni poliuretanski lakovi za parkete, međutim ako se parketi bojaju (bajcaju) ili lakiraju vodenim sustavima potrebno ih je dodatno zagladiti. Ukoliko se koriste tračne brusilice potrebno je izvesti još dva križna brušenja papirom br.150 ili finijim, a ukoliko se koriste strojevi za poliranje, tzv. polirke, potrebno je završiti poliranjem jedan puta brusnim papirom br.80 i jedan puta brusnim papirom br.120. Mogu se koristiti i mrežice br.100-120.

CHROMODEN TEKUĆINA ZA KITANJE

Novi materijal u našoj liniji proizvoda za zaštitu parketa je CHROMODEN TEKUĆINA ZA KITANJE. Radi se o brzosušivoj bezbojnoj tekućini izrađenoj na osnovi visokokvalitetnih modificiranih veziva u organskim otapalima. Primjenjuje se za kitanje tj.zapunjavanje reški i manjih pukotina u sustavu površinske obrade parketa poliuretanskim i drugim lakovima.

Za pripremu smjese za kitanje potrebna nam je fina drvna prašina. Preporučamo korištenje drvne prašine od brušenja drva polirkama a ne tračnim brusilicama koje  daju prašinu vlaknaste strukture koja može onemogućiti dublje prodiranje pripremljene mase u fugu. Ukoliko se koristi prašina od tračnih brusilica preporučamo da bude od što finijeg brusnog papira (br.150). Naravno, treba voditi računa i o boji drvne prašine. Omjer drvne prašine i CHROMODEN TEKUĆINE ZA KITANJE nije jednoznačan i ovisi o majstoru parketaru.

Pripremljena smjesa izrazito dobro zapunjava. Postupak kitanja kod većih fuga potrebno je ponoviti jer masa može propasti do dna fuge. To je dobro iz razloga jer se tada fuga zapuni potpuno pa će teško kasnije ispasti van. Masa jako brzo suši i već za 30-45 minuta može se brusiti. Ne preporučamo ostaviti masu stajati duže od pet sati prije brušenja jer će jače stvrdnuti i postupak brušenja biti će otežan. Masa se koristi u fazi međubrušenja, nakon brušenja papirom br.60 ili bolje br.80 zbog smanjene potrošnje. Za skidanje (brušenje) mase s parketa treba koristiti brusni papir br.80 iako se mogu koristiti i finije granulacije. Nikako se ne smije koristiti kao zamjena za prvi sloj laka, već se uvijek priprema s drvnom prašinom i nakon sušenja obavezno brusi. S jednom litrom tekućine moguće je obraditi 8-15m2 parketa.

Chromos boje i lakovi d.d.