Krov štiti svaku zgradu od raznih utjecaja kao što su oborine (kiša, snijeg, tuča), temperaturnih promjena (hladnoća, vrućina) ekstremnih vjetrova, UV i infracrvenih zračenja, vatre, te različitih kemijskih utjecaja.
Uz to, krovovi su izloženi raznim pomacima u konstrukciji i mehaničkim opterećenjima. Iz svega navedenog, krovovi moraju TRAJNO podnijeti razna opterećenja.
Kod izbora kvalitetnog i trajnog hidroizolacijskog sustava za ravne krovove potrebno je razmotriti i osigurati sljedeće čimbenike:
– Sigurnost
– Trajnost
– Ekonomičnost
– Utjecaj na okoliš
– Mala vlastita težina
– Lagana ugradnja
– Mali troškovi održavanja
Iz tog razloga, kao najkvalitetnije i dugoročno rješenje nameće se hidroizolacija ravnih krovova sintetičkim membranama kao što su npr. TPO/FPO (termoplastični poliolefin) ili ECB (etilen kopolimer bitumen) membrane.
KÖSTER Bauchemie AG je jedan od samo nekoliko svjetskih proizvođača TPO i ECB krovnih membrana.
Ove tri riječi ukratko opisuju svojstva KÖSTER TPO i ECB membrana. Teško je da bilo koji drugi građevni materijal može biti pogodniji za hidroizolaciju ravnih krovova uz tako brzu i laganu ugradnju (ugradnja zavarivanjem vrućim zrakom omogućuje izvedbu velikih površina u kratkom vremenu, te jednostavnu izvedbu i najzahtjevnijih detalja).
KÖSTER TPO i ECB membrane se primjenjuju na raznim objektima (u novogradnji i sanaciji) kao što su:
– Industrijski objekti
– Poslovni i komercijalni objekti
– Infrastrukturni objekti (npr. zračne luke)
– Spremnici pitke vode
– Stambene zgrade
Prednosti KÖSTER TPO krovnih membrana:
Ne zagađuju podzemne vode
UV otporne (membrane mogu biti završni sloj na krovu)
Otporne na prodor korijenja (bitno kod zelenih krovova i podzemnih dijelova objekta)
Ne sadrže plastifikatore (koji s vremenom hlape i membrane gube elastičnost – u usporedbi s PVC membranama koje su na našem tržištu zastupljenije prvenstveno zbog niže cijene)
Direktno se ugrađuju na EPS i XPS toplinske izolacije te postojeće bitumenske membrane (ne zahtijevaju ugradnju geotekstila kao razdjelnog sloja)
Ne zahtijevaju veća i skupa održavanja
Ne trunu
Otporne na kiseline
Važno je napomenuti da su KÖSTER TPO i ECB membrane HOMOGENOG POPREČNOG PRESJEKA, odnosno njeni donji i gornji sloj su proizvedeni od ISTOG MATERIJALA istih karakteristika (u usporedbi sa sličnim proizvodima na tržištu koji često s donje strane koriste materijal slabijih karakteristika). Rezultat toga je:
– UV stabilnost po cijelom poprečnom presjeku
– Zavarivanje po spojevima stvara u potpunosti homogeni materijal
Prema predviđenoj namjeni ravne krovove dijelimo na:
a) prohodne (terase, zeleni krovovi, balkoni, itd.)
b) neprohodne (gdje je hidroizolacija ujedno i pokrov, odnosno završni sloj)
Načini ugradnje hidroizolacijskih membrana:
Zadnjih desetak godina ravni krovovi se sve više izvode u vidu „zelenih krovova“ iz više razloga, a u tom pogledu KÖSTER može ponuditi najkvalitetnija rješenja.
Ozelenjivanje krovova ima svoju dugu povijest koja seže sve do starih Babilonaca koji su u 6. stoljeću prije Krista imali vrtove i zelene površine na krovovima – najpoznatiji primjer su vrtovi koje je navodno dao sagraditi Nabukodonosor II. za svoju ženu Semiramidu.
Zeleni krovovi izvedeni KÖSTER TPO ili ECB membranama osiguravaju:
a) Zdraviju životnu okolinu:
– apsorbiraju prašinu i štetne plinove, čiste zrak od smoga
– osiguravaju ugodniju mikroklimu ljeti (očuvanje vlažnosti zraka)
– povećavaju zaštitu od buke
b) Povoljan utjecaj na okoliš:
– daju novi životni prostor za biljke i životinje
– smanjuju i usporavaju dotok oborinskih voda u sustave odvodnje
– povoljno utječu na klimu
c) Uštede u održavanju zgrade:
– produljuju vijek trajanja hidroizolacije
– pružaju dodatnu toplinsku zaštitu
d) Veću iskoristivost površine
Postojeći, stari ravni krovovi hidroizolirani dotrajalim bitumenskim završnim ljepenkama mogu se upotrebom KÖSTER TPO i ECB membrana prenamijeniti u zelene površine, čime bi gradske sredine zasigurno poprimile modernu i ekološku sliku.
Zadnjih godina više se ne razmišlja o ravnom krovu kao o problemu, već se o njemu razmišlja kao o nadogradnji urbanih prostora, kako svojim vizualnim identitetom tako i iskoristivošću prostora. A sve to omogućuju nova tehnološka rješenja koja osiguravaju produkciju trajnih krovnih obloga otpornih na sve vrste opterećenja, a KÖSTER membrane na bazi TPO-a i ECB-a predstavljaju sami vrh kvalitete u svijetu sintetičkih membrana.