Radi se o stambenom objektu gdje je bio položen 14-milimetarski parket od guatamba, bez proreza i utora. Podloga je plivajući estrih, i na nju je bio lijepljen parket. Estrih se odvojio.
Daščice od guatama su bile lijepljene na samorazlivni estrih, a on je opet bio položen na izolaciju od polietilena. Ispod polietilenske folije je postavljen rasterećujući sloj polistirena.
To je mansardni prostor, velik približno 45 kvadratnih metara. Parket je na podlogu bio lijepljen dvokomponentnim ljepilom (bez vode), a vrijednost vlage izmjerene u daščicama iznosila je 17,1 posto kod parketa što se nalazio ispod malenog prozora, te 12,2 posto na suprotnoj strani tog prostora.
U trenutku kad sam obavljao pregled, izmjerena relativna vlažnost zraka u prostoru bila je 82 posto.
Vlaga u parketnim dašćicama, koju je polagač izmjerio prije polaganja parketa, iznosila je 8 do 9 posto. Iste daščice su se razvukle u širinu za pola do jednog milimetra.
Parket se nije odvojio od podloge, ali se zato za 3 do 4 centimetra podigao sloj estriha te ga odijelio od donjeg sloja, tj. od polietilenske folije.
Izmjerena vlažnost samorazlivnog estriha je < 2 %.
Mislim da uzrok za nastalu situaciju treba potražiti u isuviše tankom sloju položenog estriha. S obzirom na to da je estrih plivajući i da je položen na polietilensku foliju, našao se prepušten na milost i nemilost pretjeranom pomicanju parketnih daščica, što ih je prouzročila previsoka vlažnost u prostoru u kojemu se parket polagao. Možda je vlaga dolazila i izvana.
Prostor je bio fotografiran i iz priložene dokumentacije je jasno vidljivo odvajanje estriha od donjeg sloja te širenje dašćica, kao i pritisak na zidove prostora, što je izazvalo nastajanje valovite površine.
U sličnim slučajevima, kao odgovarajući popravak se obavlja potpuna izmjena kako parketa, tako i podloge. Kod ponovljenog polaganja pozornost treba usmjeriti na odgovarajuću relativnu vlažnost i temperaturu, koja bi se u prostoru gdje će se parket polagati trebala kretati iznad 18 ° C.