Svatko od nas se barem jednom našao u prilici da se zadivi surovom ljepotom divljih kamenih litica. Nevažno je jesu li to saharske stijene, Himalaja, Island, Yellowstone, koje smo gledali u znanstveno-popularnim putopisnim dokumentarcima, ili pak Velebit ili Klek, koje možemo posjetiti i osjetiti u izravnom kontaktu. No, rijetko tko je pomislio da bi djelić te iskonske prirodne ljepote mogli prenijeti u naš dom ili poslovni prostor.
Proizvod poznat po uvriježenim komercijalnim nazivom Stone Veneer nam omogućava upravo to – oblaganje namještaja i dijelova interijera tankim kamenim listovima.
Po podrijetlu izvornog kamenog materijala tanki kameni listovi podijeljeni su u tri glavne skupine:
Kremeni škriljevci
Nastali taloženjem mulja s velikim udjelom kremenih kristala što im daje mat staklasti odsjaj na hrapavoj površini. Oni s više sitnih kremenih kristala imaju i metalni odsjaj s iskričavim zrncima. Oni s manje kremena imaju svilenkasti odsjaj i reljefno izraženije mikroproslojke. Dimenzije listova su 1220/610 mm.
Šareni i jednobojni škriljevci
Nastali taloženjem sitnijih čestica mulja i minerala glina, s velikim udjelom drugih minerala koji im daju specifičnu boju. Ovisno o rasporedu i tipu sadržanih minerala mogu biti raznobojni ili gotovo jednobojni.
Reljefni mikroproslojci imaju mat glatku ili blago zrnatu površinu. Dimenzije listova su 1220/610 ili 2100/1050 mm.
Nastali taloženjem zrnaca pijeska različitih dimenzija. Na mat površini listova lijepo se može osjetiti hrapavost svojstvena pijesku, a boja im varira od sivkaste do žućkaste s izražajnim venama crvenkaste boje. Dimenzije listova su 1220/610 ili 2650/1250 mm.
Debljina materijala je jedan do dva milimetra, a ugradnja, odnosno aplikacija je krajnje jednostavna. Tanke kamene ploče se lijepe na nosivi materijal koji može biti sirova iverica, MDF, šperploča, panel ploča ili slično, na isti način kao i obični furnir. Ploče se kasnije obrađuju na isti način i s istim alatima kao i sve ostale furnirane ploče.
Potrebno je još naglasiti i ekološku prihvatljivost proizvodnje i uporabe tankih kamenih listova. Svi mineralni materijali koji se koriste u izradi namještaja kao što su GetaCore, Laminam i drugi, a o kojima je bilo riječi u ovim prilozima, proizvode se u velikim industrijskim postrojenjima uz značajan utrošak energije. Još gora situacija je s proizvodnjom klasičnih kamenih ploča. Energija potrebna za pripremu kamenoloma, ekstrahiranje sirovog materijala, rezanje na komercijalne debljine i dimenzije, brušenje i poliranje te konačno prijevoz zahtijeva velike količine energije i ima ugljični otisak (Carbon Footprint) nekoliko desetaka puta veći nego proizvodnja i transport tankih kamenih listova.
(Svi primjeri materijala i ilustracije njihove primjene u ovom tekstu preuzeti su iz marketinških materijala tvrtke Richter Furniertechnik GmbH & Co KG).