LED tehnologija – „Snaga se krije u kvaliteti“

„Snaga se krije u kvaliteti.“
Friedrich Nietzsche, filozof

LED kao tehnologija izvora svjetlosti ima svoju primjenu u svim tipovima svjetiljaka, a posebno u zamjenskim izvorima svjetlosti, tzv. „retrofit“ izvorima, u postojećim svjetiljkama.

k051-Schrack-01-300.gifTome je tako  zbog niza prednosti LED tehnologije:

  • Dulji životni vijek uspoređujući sa ostalim izvorima svjetlosti
  • Štedljivi, efikasni izvori svjetlosti
  • Ne sadrže živu
  • Bez infracrvenog i ultraljubičastog spektra
  • Otpornost na udarce i vibracije
  • Kompaktan dizajn
  • Dostupnost svih boja svjetlosti
  • Prikladno i za rashladne prostore
  • Vrlo malo isijavanje topline u smjeru svjetlosti

O čemu je ipak potrebno voditi računa uz gornje prednosti?

  • Još uvijek nešto viša cijena uspoređujući sa ostalim izvorima svjetla,
  • Osjetljivost na temperaturu samih LE dioda. Za neke primjene nužna je primjena pasivnih hladnjaka koji odvode toplinu s LE dioda.

Povijesno gledano, prvo su na tržište izašle LE diode crvena, žuta i narančasta. Uslijedile su zelena, plava, a na kraju i bijela. Bijela LE dioda kao takva, ustvari ne postoji. Za postizanje bijele boje svjetlosti mogu se primijeniti 2 načina:

  • miješanje 3 osnovne boje (crvena, zelena i plava) u jednakom omjeru
  • korištenje plave LE diode koja je presvučena slojem fosfora

Upravo ovom drugom metodom postižemo različite temperature bijele boje svjetlosti kod LED tehnologije. U praksi, što je više slojeva fosfora na plavoj LE diodi, to je boja bijele svjetlosti toplija.

Kako je već bilo govora o zamjenskim izvorima svjetlosti sa LED tehnologijom, u ovom broju, osvrnut ćemo se na mnogima najzanimljivije, LED trake.

LED traka, bilo kao samostalni izvor svjetlosti ili kao dio svjetiljke, vrlo je zanimljiv proizvod, zbog svoje široke primjene. Proizvodi se u raznim dimenzijama, za unutarnju ili vanjsku primjenu.

k051-Schrack-02-300.gifPraktično gledano, to je savitljiva tiskana pločica na kojoj se nalaze LE diode, posložene u niz, tzv. „stringove“, kako bi tvorile izvor svjetlosti koji se može priključiti na izvor napajanja sa konstantnim naponom 12 ili 24VDC.  Moguće je naravno napajati LED trake i s odgovarajućim izvorom koji se napaja s 230V, 50 Hz uobičajenim mrežnim naponom.

LED trake za vanjsku primjenu (IP65+) dolaze u silikonskom omotaču, koji ih štiti od vlage i prašine. Sa stražnje strane nalazi se dvostruko ljepljiva traka, koja olakšava ugradnju. Obično dolaze u pakiranjima duljine 5m sa pripremljenim izvodom za spajanje na izvor napajanja. LED trake se mogu rezati (kratiti), obično svakih 5-10cm, kako bi dobili duljinu koja odgovara mjestu primjene. Najčešći modeli su snage 4,8W/m, 9,6W/m i 14,4W/m, a SCHRACK TECHNIK d.o.o. ima u ponudi od 4,8W/m sve do 25W/m. Boje svjetlosti i uzvrat boje mogući su, kao i kod ostalih tipova LED izvora svjetlosti, od 2700K do 6000K (kao i RGB), odnosno CRI 65 – 97.

k051-Schrack-03-300.gifIntenzitet svjetla LE diode zavisi o iznosu istosmjerne struje kroz diodu. Uz samu LED traku, potreban je i odgovarajući izvor napajanja koji će osigurati zahtijevanu struju kroz diode. Vrlo je važno da suma snage svih LE dioda (podatak o snazi je dan po metru duljine) bude manja od snage izvora (snaga izvora = struja x napon izvora).  I naravno da je napon napajanja trake jednak onom koji zahtijeva LED traka. Tek u tom slučaju ćemo dobiti očekivanu svjetlost iz dioda. Ukoliko raspolažemo izvorom s konstantnim naponom 12 ili  24 VDC određene snage važno je napomenuti da se zbog pada napona LED traka može napajati s jedne strane ako nije dulja od 5m.

Uz same izvore napajanja, postoje i upravljački uređaji, tzv. kontroleri, pomoću kojih možemo upravljati intenzitetom svjetlosnog toka bijelih LED traka, odnosno izmjenom boja, ukoliko se radi o RGB LED trakama. Neki upravljački uređaji imaju i mogućnost  „kreiranja scena“. Scene su zadani i u upravljačkom uređaju spremljeni određeni intenziteti svjetlosnog toka i određene boje LED trake. Scene se mogu pozivati, uključivati pojedinačnim pozivom ili pak automatskim slijedom. To pak omogućava veliku kreativnost u osmišljavanju osvjetljenja prostora i promjeni trenutne namjene i dojma prostora.

Radi dodatne zaštite i jednostavnije ugradnje, poželjno je LED trake montirati u aluminijske profile, koji su dostupni u različitim dimenzijama, oblicima i načinima ugradnje. Dijelimo ih na ugradne, nadgradne i ovjesne profile. Profili se zatvaraju plastičnim pokrovima koji se razlikuju po obliku (ravni, obli ili četvrtasti), ali i po propusnosti svjetla. Tamo gdje profil nije direktno vidljiv ljudskom oku, poželjno je koristiti prozirni pokrov, koji ima propusnost svjetla od 91%, dok je na mjestima ugradnje, gdje su profil i pokrov vidljivi, bolje koristiti mikroprizmatični ili opalni pokrov, koji doduše imaju propusnost od 76% do 50%, no sprečavaju blještanje i vidljivost samih LE dioda, te ukupno daju bolji vizualni dojam. Uz same profile, dobro je koristiti i sav pribor, što uključuje završne poklopce za sve tipove profila, nosače za ugradne profile ili ovjesni pribor za nadgradne profile.
Sve o LED trakama i priboru možete pronaći na:
http://www.schrack.hr/trgovina/led-trake.html

Vama na usluzi:Tina.Krizic@schrack.hr; Tea.Zajec@schrack.hr; Vedran.Stern@schrack.hr

Schrack Technik d.o.o.